poniedziałek, 23 lutego 2009

Rasa ta, zwana po angielsku Maltese albo normalnie Maltańczyk (tzn. pies z Malty), powstała prawdopodobnie we wczesnym średniowieczu, kiedy na Wyspach Brytyjskich występowały jeszcze duże drapieżniki, jak niedźwiedzie i wilki. Wtedy głównym zadaniem psów owczarskich była obrona przed nimi stad wypasanych owiec, toteż musiały one odznaczać się niezbędną do tego siłą oraz szczególną ciętością w stosunku do zwierząt drapieżnych, a także nieufnością do nieznanych im ludzi, nierzadko będących zwykłymi rabusiami.
Odznacza się on spokojnym, łagodnym usposobieniem i przyjaznym stosunkiem do ludzi, dla których może być miłym towarzyszem. Zachował natomiast swój dawny wygląd psa średniej wielkości o delikatnej budowie oraz nadzwyczaj obfitym kosmatym, prostym, nie kędzierza

Gubienie włosa - prawie wcale. Wymagane strzyżenie - sporadycznie. Powinien być czesany 7 razy w tygodniu przez 20 minut. Rasa odpowiednia dla alergików.

Bardzo aktywny w domu. Powinien być wyprowadzany na minimum 10 minut.

Przeciętna długość życia - 14 lat.
Łatwy do ułożenia, aktywny - lubi zabawę i spacery. Nadaje się do udziału w agility. Dobry dla dzieci. Nie toleruje osób mu nieznanych. Stopień posłuszeństwa - wysoki. Szybkość uczenia sie - szybko. Stopień dominacji - uległy. Przy dobrej czujności, obronność tej rasy jest znikoma.
Jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji.

Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy (Kalimachos w 230 p.n.e. pisał o niej jako o wyspie Melitaeus), znajdującej się na Morzu Śródziemnym, a uznanej mylnie za Maltę. Według Strabo jednak psy te w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita.
Jedna z najstarszych ras świata. Dokładne jej pochodzenie nie jest znane ale wiadomo, że były już znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji.

Kwestia nazwy tej rasy nigdy nie była jednoznaczna. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy (Kalimachos w 230 p.n.e. pisał o niej jako o wyspie Melitaeus), znajdującej się na Morzu Śródziemnym, a uznanej mylnie za Maltę. Według Strabo jednak psy te w starożytności zamieszkiwały Maltę, która kiedyś nazywała się Melita.

środa, 11 lutego 2009

Maltańczyk wbrew nazwie pochodzi z wyspy Melita na Adriatyku. Stamtąd trafił prawdopodobnie do Egiptu, potem do Grecji, Rzymu i na dwór francuski, gdzie stał się najpopularniejszym psem dla bogatych dam. Maltańczyki to żywe, inteligentne i czujne pieski, które jednak nie szczekają bez potrzeby. Wymagają dużo pielęgnacji - codziennie trzeba wyczesywać włosy, czyścić oczy i mordkę.
Szata i umaszczenie
Białe, długie włosy - Maltańczyki nie mają sierści, lecz włosy, co u psów jest rzadko spotykane.
Gubienie włosa - prawie wcale.
Wymagane strzyżenie - sporadycznie.
Powinien być czesany 2 razy w tygodniu przez 20 minut.
Rasa odpowiednia dla alergików. Bardzo aktywny w domu.
Powinien być wyprowadzany na minimum 10 minut.

Charakter
Łatwy do ułożenia; aktywny - lubi zabawę, nadaje się do udziału w agility. Dobry dla dzieci. Nie toleruje osób mu nieznanych.
Stopień posłuszeństwa - wysoki
Szybkość uczenia sie - szybko
Stopień dominacji - uległy
Przy czujności, która jest dobra, obronność tej rasy jest znikoma.
Przeciętna długość życia - 14 lat.

poniedziałek, 9 lutego 2009

Maltańczyk/bichon maltais




POCHODZENIE: Kraje środkowego obszaru Morza Śródziemnego
PATRONAT: Włochy
WRAŻENIA OGÓLNE: Niewielki, o wydłużonym nieco ciele. Okryty bardzo długim, białym włosem. Elegancki, noszący głowę w sposób dumny i dystyngowany.
USPOSOBIENIE: Żywy, czuły, wytrzymały, bardzo łagodny i inteligentny.
WYSOKOŚĆ W KŁĘBIE: pies 21-25 cm, suka 20-23cm
WAGA: 3 do 4 kg

UWAGA!!
Samce powinny mieć dwa jądra normalnie wykształcone, całkowicie opuszczone do moszny.
OPIS: - Mały pies, długi wąski korpus, o bardzo eleganckim wyglądzie - Włos długi, jedwabisty, śnieżno biały, błyszczący - Szeroka, płaska czaszka z wyraźnym przełomem czołowym - Bystre i szczere spojrzenie - Wysokość w kłębie : 21 do 25 cm psy, 20 do 23 cm suki - Waga: 3 do 4 kg - Przeciętna długość życia: 12 lat Długi, jedwabisty, biały włos - to znak rozpoznawczy maltańczyka. Ten mały lew salonowy potrafi rozbawić każdego, a jego popularność nie mija od czasów antycznych. Maltańczyk - zwany także biszonem maltańskim - nie pochodzi jednak wcale z Malty!
Ten miły mały piesek jest bardzo przywiązany i będzie prawdziwym przyjacielem na całe życie.
CHARAKTER Plusy: * Towarzyski * Przyjacielski i miły * Oddany bez reszty swemu właścicielowi * Ma instynkt pilnowania * Wesoły urwis (w znanym sobie otoczeniu) * Inteligentny * Łatwo przystosowuje się do otoczenia Minusy: * Lękliwy, jeśli czuje się zostawiony samemu sobie * Czasami zbyt impulsywny * Rozpieszczony potrafi być bardzo kapryśny Nie jest to wydelikacony piesek kanapowy, a raczej wesoły rozrabiaka! Wymaga wiele sympatii i potrzebuje właściciela, który ma dla niego czas.

czwartek, 5 lutego 2009

Kąpiele


Wiele osób pyta jak często można kąpać maltańczyka. Otóż dość często, gdyż jego biała szata szybko się brudzi-najlepiej co dwa tygodnie. Używamy szamponów do białego długiego włosa. Po spłukaniu koniecznie należy nałożyć odżywkę, która wzmocni włos i pomoże go rozczesać.

Na wykąpanego maltańczyka nakładamy ogrzane ręczniki i delikatnie wycieramy. Następnie czeszemy i jednocześnie suszymy suszarką do włosów.
(obok moja sunia- Sisunia)